Archive for the ‘Emerytura’ Category

PostHeaderIcon Pracownicze plany kapitałowe. Wszystko co musisz o nich wiedzieć

emerytura

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli PPK, to program, do którego może przystąpić ponad 10 milionów pracowników. Mimo dość potężnej kampanii informacyjnej, wciąż pojawia się wiele zapytań i wątpliwości. Czym zatem jest dokładnie PPK? Na czym polega jego funkcjonowanie? Kto może przystąpić do pracowniczych planów kapitałowych? Jakie obowiązki mają pracodawcy w związku z PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe, w skrócie PPK to program, który skierowany jest do pracowników, celem nieobowiązkowego oszczędzania środków finansowych. Środki te mają być przeznaczone na emeryturę, niezależną od świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że PPK jest obowiązkowe dla pracodawców. Dlaczego wprowadza się tego typu rozwiązania, jako dodatkowe środki odkładane na emeryturę? Jeżeli ktoś planuje opierać swoją emeryturę, tylko na podstawie tego co wypracował stażem pracy i świadczeniom z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, może się trochę zdziwić. Bez dodatkowych oszczędności, niezależnie od ich źródła, trudno mieć nadzieję na emeryturę na odpowiednim poziomie.

Pracodawca i jego zobowiązania wobec PPK
Każdy pracodawca ma obowiązek zgłosić do PPK swoich pracowników. Których osób to dotyczy? Zgłaszane są osoby, które pracują na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o pracę, a także innych umów, z których przekazywane są składki na ubezpieczenia rentowe i emerytalne. Zapisanie pracownika, co jest obowiązkiem, do Pracowniczych Planów Kapitałowych nie oznacza, iż będzie on musiał co miesiąc odkładać określone składki. Pracownik ma prawo odstąpić od uczestnictwa w PPK.

Pracodawca powinien zgłosić do PPK wszystkich pracowników, którzy ukończyli 18 lat, a mają mniej niż 55. Osoby powyżej 55 lat mogą samodzielnie, dobrowolnie skorzystać z PPK i zgłosić chęć przystąpienia. Maksymalna granica wieku w PPK to 70 lat.

emerytura1

Finansowanie Pracowniczych Planów Kapitałowych
Finansowanie PPK nie jest skomplikowane i pochodzi z trzech źródeł. Mianowicie wygląda to w ten sposób. Pierwsza część podchodzi z pensji pracownika, a dokładniej 2% wynagrodzenia brutto (od podstawy składek na ubezpieczenia). Druga część pochodzi od pracodawcy, jest to 1,5% wynagrodzenia brutto (od podstawy składek na ubezpieczenia). Trzecia część pochodzi od państwa, które rocznie przekazuje 240 zł plus jednorazowa wpłata 250 zł za przystąpienie do PPK.

Czy każdy pracodawca ma obowiązek PPK w swojej firmie?
Istnieją wyjątki, które zwalniają pracodawców od prowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych we własnej firmie. Pierwszy z nich dotyczy mikroprzedsiębiorców i sytuacji, kiedy wszyscy zatrudnieni nie przejawiają ochoty na zapisanie się do PPK. Również przedsiębiorcy, którzy prowadzą pracownicze programy emerytalne, w których zapisanych jest 25% lub więcej pracowników. Innym wyjątkiem są osoby samozatrudnione, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Nie muszą one prowadzić Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Co zyskuje przedsiębiorca z tytułu PPK?
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na PPK w swojej firmie, mają prawa do ulgi ZUS. Na czym polegają owe ulgi? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wpłaty do PPK nie są obciążone składkami emerytalnymi i rentowymi. Dodatkową korzyścią jest możliwość wliczenia kosztów związanych z prowadzeniem PPK do kosztów uzyskania przychodu.

PostHeaderIcon Jak odkładać na emeryturę?

emerytura1 Osoby będące w najlepszym wieku produkcyjnym raczej nie mają co marzyć o emeryturze prosto z ZUS. Trzeba samodzielnie rozpoczynać odkładanie na spokojną starość, należy przede wszystkim postawić na licznego rodzaju rozwiązania, sprawdzić najlepsze możliwości inwestowania własnych środków finansowych. Bo niestety na innych nie mamy co liczyć, tylko staranne i profesjonalne podchodzenie do sprawy pozwoli nam patrzeć śmielej w przyszłość.

Oszczędzanie to podstawa i nawet kiedy oferta choćby banków jest żenująca, jest niczym plaskacz w twarz, to naprawdę warto zainteresować się jakimkolwiek odkładaniem własnych środków finansowych. Zatem wystarczy ustalić sobie stałą kwotę jaką będziemy co miesiąc odkładać, niech to będzie choćby kilkaset złotych. Rocznie możemy zebrać przykładowo 3600 złotych, co przez 40 lat odkładania daje nam 144000 złotych. Oczywiście do tego kilka procent odsetek i tak naprawdę możemy sobie pozwolić na dodatkowy przychód, możemy mieć pieniądze które pozwolą nam godnie żyć przez wiele lat na emeryturze.
Najważniejsze to rozpocząć oszczędzanie, ustalić sobie jeden konkretny miesiąc w roku i rozpocząć odkładanie. To się naprawdę opłaca i możemy mieć pewność, że systematycznie to robiąc na pewno sporo zbierzemy.

Na pewno nie inwestujemy naszych pieniędzy w dziwnego rodzaju instrumenty finansowe, dziwne transakcje giełdowe czy też fundusze gwarantujące wysokie zwroty. Jeżeli się na tym nie znamy to nie ma co ufać „specjalistom” tylko samodzielnie ciułać, mimo niskich zysków.

emerytura2
Wynajem mieszkania. Istnieją osoby które posiadają mieszkanie mogące służyć jako miejsce do zarobkowania. Należy wiedzieć zatem o pewnego rodzaju sprawach, należy wiedzieć o pewnych kwestiach związanych z wynajmem swojego mieszkania. Bo nawet kiedy mamy do spłacanie kredyt hipoteczny to powinniśmy pamiętać o tym, że lepiej nie sprzedawać mieszkania tylko po prostu opłacać raty za pomocą czynszu od wynajmujących. Oczywiście to zadanie do wykonania dla osób naprawdę posiadających odpowiedni kapitał lub nie mających problemów ze spłacaniem zobowiązań kredytowych.

Kolejny dobry sposób na zbieranie środków na emeryturę to oczywiście inwestowanie w różne dobra. Obecnie bardzo modne są inwestycje choćby w wino i znaczki. Również coraz lepiej inwestować nawet w whiskey. Różne mogą być stopy zwrotu, jednak jak pokazują przykłady wielu osób, taka inwestycja na pewno nie jest wielkim ryzykiem, możemy liczyć na konkretne przychody po wielu latach.