PostHeaderIcon Wszystko o reformie OFE

ofe1 Równo rok temu przeprowadzono kompletną reformę OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne). Na czym dokładnie polegała, jak to wszystko działa, co teraz mają na swoich kontach emerytalnych ludzie?

Na początku lutego 2014 umorzonych zostało aż 51,5% jednostek rozrachunkowych które ludzie posiadają na swoich rachunkach w OFE. Następnie wprowadzono dobrowolność co do dalszego losu przyszłych składek, czy będzie wszystko wędrowało na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy też część jak do tej pory do OFE.

Przed likwidacją ponad połowy jednostek rozrachunkowych, te pieniądze były w pewnej części przeznaczane na zakup różnego rodzaju obligacji, innych papierów wartościowych które to gwarantował Skarb Państwa. Trzeba wiedzieć, że jeżeli mowa o takich pieniądzach to zasadniczo według ekonomistów tworzyły one bezcelowy obieg pieniądze, często używano słowa jałowy. Poprzez takie przekazywanie pieniędzy brakowało ich na kontach, a nie wszystkie inwestycje w ramach OFE były trafione. Wiele osób tak naprawdę nie miało możliwości związanych z profesjonalnym orientowaniem się jak rozmnażane są ich pieniądze, ile rzeczywiście środków znajduje się na konkretnym koncie rozrachunkowym, czego się można spodziewać po takich działaniach za 10 czy 30 lat.
ofe2
Następnie wszyscy członkowie OFE mieli możliwość do końca lipca 2014 (od kwietnia 2015) na podjęcie decyzji związanej czy chcą trzymać swoje środki na dwóch kontach, czy też zdecydowanie przenieść wszystko na konta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak się okazało, większość wybrała rozwiązanie tylko i wyłącznie trzymania pieniędzy w ZUS.

Nowością w trakcie wprowadzania reformy OFE był tzw. SUWAK BEZPIECZEŃSTWA. Co to dokładnie jest, z jakich przyczyn został wymyślony i wprowadzony? Suwak bezpieczeństwa to sytuacja która pozwala na to, że 10 lat przed terminem osiągnięcia wieku emerytalnego część środków zgromadzonych w OFE będzie przekazywana do ZUS. Tym samym spoczną one na tzw. subkoncie ubezpieczonego. Dlaczego taki suwak, co gwarantuje? Mianowicie jest to niejako ochrona przed choćby załamaniem się kursów rynkowych, spowodowaniem, że zgromadzone środki w OFE będą mogły szybko stopnieć, a tym samym wartość kapitału emerytalnego nie być na odpowiednim poziomie.

Zatem doskonale widać wszystkie zasady związane z reformą OFE która weszła w życie 1 lipca 2014 roku. Czas pokaże zdecydowanie czy dobrze się stało, czy może wręcz przeciwnie. Jednak trzeba działać cały czas, myśleć nad udoskonaleniem systemu emerytalnego w Polsce bo jak doskonale wiadomo zmniejsza się liczba osób zasilających konta ZUS, a z drugiej strony rośnie liczba tych którym przysługują rozmaitego rodzaju świadczenie emerytalne.

Comments are closed.